ДУШПАСТИРСЬКЕ ПОСЛАННЯ ЄРАРХІВ УКРАЇНСЬКОЇ КАТОЛИЦЬКОЇ ЦЕРКВИ США НА ПИЛИПІВКУ ВСЕЧЕСНІШОМУ ДУХОВЕНСТВУ, ПРЕПОДОБНОМУ МОНАШЕСТВУ, СЕМІНАРИСТАМ, НАШИМ ДОРОГИМ ВІРНИМ УКРАЇНСЬКОЇ КАТОЛИЦЬКОЇ ЦЕРКВИ В СПОЛУЧЕНИХ ШТАТАХ АМЕРИКИ

«Бог нам прибіжище і сила; у нещастях з’явився з дужою допомогою.
Тим не злякаємось, хоч би й земля провалилась і гори захиталися серед моря.
Нехай ревуть, бушують його води, хай дрижать гори від його обурення.
Господь сил з нами, Бог Якова – наша твердиня».

Псалом 45 ВЕЛИКІ (ЦАРСЬКІ) ЧАСИ

Слава Ісусу Христу!

Дорогі в Христі,

останніми тижнями увесь світ знову занімів у тривожному очікуванні погіршення пандемії COVID-19. Теперішній час став не періодом очікування благодатних дарів осені та радості Різдва, але напруження та страху: ми усвідомлюємо, що торішній гіркий досвід великої кількості захворювань і смертей може повторитися. Ми, зрештою, глибше усвідомлюємо власну смертність.

Саме тому, на початок Різдвяного посту звертаємось до Вас зі словами духовної розради та закликом довіри до Божого Милосердя. Ми разом входимо в період Пилипівки – підготовки до зустрічі воплоченого та народженого Бога. Ми готуємося зустріти не просто дитятко, а вітати у нашому світі Богочоловіка – Ісуса Христа, Спасителя світу. Народження Ісуса є моментом Богоявлення, яке ми бачимо як в Різдві Господньому, так і в явленні Бога на Йордані: «Це Син мій любий, що його я вподобав» (Мт. 3,17). А остаточне сповнення  плану Богоявлення звершується Воскресінням — перемогою над смертю і даром життя вічного «тим, що в гробах», тим, які втратили рай.

Піст перед Різдвом триває 40 днів, його називаємо Пилипівкою на честь Апостола Филипа, який у нашій традиції відомий як Пилип. Цей піст допомагає людям сфокусуватися і підготуватися до приходу Месії. Його прихід змінює світ, бо Бог стає Людиною, щоб людина обожествилась і повернулася на Небо, відновила гармонійну єдність небесного та земного у собі.

Літургійні тексти Різдва розкривають богословський зміст свята:

«Готуйся, Вифлеєме, добре приберіться ясла! Вертепе, привітай, бо Істина прийшла, тінь минула і Бог від Діви появився людям, прийнявши нашу подобу і обожествивши тіло. Тому Адам відновлюється з Євою, взиваючи: Боже змилування з’явилось на землі, щоб спасти рід наш» (Стихира св. Софронія Єрусалимського, Царські Часи, 1 час).

Відновлюється не лише Адам та Єва, але й ми, їхні нащадки, через воплочення Ісуса повертаємо собі нашу первісну гідність дітей Божих. У Різдві Христовому  починається спасіння людського роду від отрути гріха та смерті. Тому наше приготування Різдвяним постом є періодом радості, а не смутку. Ми відмовляємось від усяких приземлених і дочасних радостей задля справжньої Радості — святкування народження Богочоловіка, входження Його у нашу природу, яку Він возносить на Небо.

Сьогодні світ страхається вірусу, який шкодить нашому тілу, а то й може цілком його знищити. Христос народжується в часі перепису населення в Римській Імперії, збурення народів, в період тисняви та нестачі навіть місця для нічлігу. Христос приходить не посеред  пандемії, але в убогу стаєнку — в місце, насичене вірусами та інфекціями, серед антисанітарії жорстокого світу. Проте навіть там, в найубогішому місці, його зустрічає тепло тварин та радість простих пастухів.

Саме стаєнка та ясла стають взірцем та прикладом великої Божої Любові та Милосердя до людини, Його творіння:

«Перед різдвом твоїм, Господи, безплотні сили дивувалися, з трепетом бачачи таїнство твоє, бо як Немовля зволив народитися ти, що небо зорями прикрасив, і в яслах тварин нерозумних возліг ти, що рукою своєю утримуєш всі кінці землі; у цьому провидінні пізнали ми милосердя твоє, Христе. Велика твоя милість, слава тобі!» (Стихира св. Софронія Єрусалимського, Царські Часи, 3 час).

Проходячи період Різдвяного посту, відкриймо для себе Слово Боже – Христа, який воплочується та рождається від Діви Марії, Пресвятої Богородиці. Слово стає тілом… Відкриймо для себе Слово, воплотімо Його в собі. Найперше приготуймо себе, наше єство, наше серце, зодягнувшись у покаяння. А відтак, хай наше очікування народження Христа-Спасителя наповниться радістю та довірою. Робімо це спільно в наших сім’ях, з тими, хто поряд, з тими, з ким разом  очікуємо на велику переміну людини і всесвіту, — адже «Бог-Господь, і явився нам».

Благословення Господнє на Вас!

 

+Борис Ґудзяк

Митрополит Української Католицької Церкви у США

Архиєпископ Філадельфійський

+Преосвященний Павло Хомницький, ЧСВВ

Єпископ Стемфордської єпархії

+Преосвященний Венедикт Алексійчук  (автор)

Єпископ Чиказької єпархії святого Миколая

+Преосвященний Богдан Данило

Єпископ Пармської єпархії святого Йосафата

+Преосвященний Андрій Рабій

Єпископ-Помічник Філадельфійський

Листопад, 2021 року Божого

Comments are closed.